JoomlaTemplates.me by Cheap Hosting

W Noc Świętojańską – Kampania przeciwdziałania uzależnieniom!

Opublikowano: piątek, 30, czerwiec 2017

24 czerwca 2017 roku w Sławoborzu odbył się festyn rodzinny z okazji Nocy Świętojańskiej, co było okazją do przeprowadzenia kampanii lokalnej związanej z przeciwdziałaniem uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. Inicjatorem kampanii lokalnej był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławoborzu.

 

Na festyn przygotowano stoisko z materiałami profilaktycznymi dotyczącymi skutków sięgania po narkotyki i dopalacze, jak i uświadomieniu młodzieży i rodzicom problemów związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych.  Na stoisku można było skorzystać z narkogogli i alkogogli, co pozwoliło zainteresowanym doświadczyć osobiście jak widzi świat osoba będąca pod wpływem narkotyków lub w upojeniu alkoholowym. Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę  np.: dezorientację, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, natomiast alkogogle służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu np.: obniżenia koncentracji, spowolnienia czasu reakcji, niemożność określania kierunków, zmiany w ocenie odległości, brak koordynacji mięśniowej. Narkogogle i alkogogle cieszyły się dużym powodzeniem zarówno u młodzieży jak i wśród rodziców.

 

Podczas festynu można było skorzystać z szeregu atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez animatora przebranego w zabawny strój Robaczka, którego nazwa brzmiała „GOPSik”. Na festynie dużym powodzeniem cieszył się pokaz baniek mydlanych przygotowany przez „GOPSika”, dzieci miały również okazję samodzielnie puszczać bańki mydlane, które momentami dochodziły do ogromnych rozmiarów. Poza bańkami mydlanymi przygotowano wiele  innych atrakcji dla najmłodszych tj. malowanie farbami na folii, konkursy i zabawy grupowe: układanie wielkich puzzli, rzuty  do celu, twister, mumia z papieru toaletowego na czas, gra w chińczyka i wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły i nie chciały kończyć zabawy.

 

Ważnym aspektem takich kampanii jest pokazanie rodzicom i dzieciom – niezależnie od wieku, że rodzina jest podstawowym organem który powinien scalać ludzi i rozwiązywać problemy które wynikają z życia w społeczeństwie. Nie należy: podkreślać władzy nad dzieckiem, ale należy  wskazywać dziecku, co jest dobre, a co złe. Nie powinno się: przejmować odpowiedzialności za dziecko, lepiej uczyć, że każdy odpowiada za swoje wybory. Niewskazane jest podejmowanie decyzji za dziecko, wskazane jest  pokazać, że wybór niesie za sobą konsekwencje. Dlatego ważne jest spędzanie czasu wolnego w gronie rodzinnym. Mimo, że aura nie do końca dopisywała, przygotowane atrakcje przyciągnęły dużą liczbę uczestników i impreza przebiegała w miłej i rodzinnej atmosferze. Można pokusić się o konkluzję, że atmosferę stworzyli ludzie którzy uczestniczyli w kampanii.

 

Ewa Kretowicz – starszy pracownik socjalny GOPS Sławoborze

 

 

Odsłony: 1507